Proces sprzedaży nieruchomości w Hiszpanii z uwagi na barierę językową, oraz często nieznajomość prawa nie jest łatwą czynnością. W poniższym artykule przedstawimy na co zwracać uwagę przy nieruchomości Hiszpania sprzedaż oraz jak wygląda proces.
Wydatki związane ze sprzedażą domu lub apartamentu w Hiszpanii
Do standardowych, które doliczane są zawsze należą:
- zaświadczenie o użytkowaniu
- zaświadczenie energetyczne
- wycena nieruchomości
- wypis z ewidencji
- opłaty bankowe
- podatki takie jak podatek dochodowy, podatek od nieruchomości, oraz zysk kapitału komunalnego
Czym jest świadectwo energetyczne, oraz wypis z ewidencji?
Świadectwo energetyczne to dokument stwierdzający zużycie energii w domu, lub mieszkaniu, oraz sprawność energetyczną. Do uzyskania świadectwa potrzebna jest wizyta licencjonowanego energetyka. Na jego bazie można pomyśleć o lepszych zastosowaniach energetycznych, oraz nowoczesnych rozwiązaniach, które powinny pomóc obniżyć koszty utrzymania nieruchomości.
Wypis z ewidencji to dokument stwierdzający czy nieruchomość nie jest przedmiotem w sprawie spadkowym, oraz czy nie istnieją inni właściciele. Wydanie jego nie jest drogie, więc pomimo braku narzuconego prawa co do to wymagalności jego, warto pokazać stronie kupującej, że stan prawny jest w porządku.
Sprawy formalne w procesie sprzedaży nieruchomości
Do pomocy sprzedaży nieruchomości można zatrudnić biuro pośrednictwa. Dzięki temu kwestie umowne będą po stronie tej firmy. Oczywiście za wykonanie usług takich jak znalezienie odpowiedniego domu, sprawdzenie stanu faktycznego nieruchomości, umówienie notariusza, opłaty podatków – trzeba będzie zapłacić osobie zajmującej się naszą sprawą. Jednak w przypadku obcego państwa, szybko zmieniających się ustaw prawnych, warto nie oszczędzać na dobrze przeprowadzonej transakcji. Bezpieczeństwo ponad wszystko. Musisz mieć pojęcie na temat tego jaki podatek w jaki sposób opłacić, oraz na jakim druku, gdzie wysyłać informacje o sprzedanym domu. Dodatkowo musisz wiedzieć skąd pobrać zaświadczenia różnego rodzaju, oraz gdzie szukać technika, który wystawi zaświadczenie energetyczne potrzebne do sprzedaży nieruchomości. Sprawa może być jeszcze trudniejsza,ponieważ przy każdej sprzedaży domu zdarzają się różnego rodzaju wyboje.
Negocjacje
Negocjacje to nie jest temat tabu. Pamiętaj, że jeśli zatrudnisz biuro nieruchomości, będziesz musiał wypłacić mu prowizje za wykonane czynności, która będzie procentem kwoty sprzedaży nieruchomości. W związku z tym im cena niższa za dom, tym mniejsze opłaty dla pośrednictwa, oraz podatki dla skarbu Państwa. Negocjuj, oraz próbuj obniżać kwotę zawsze.
Podatki
Podatkiem dochodowym jest obarczona kwota, która zostaje po odjęciu kwoty nabycia nieruchomości od kwoty sprzedaży. Jeśli wynik jest dodatni, podatek należy zapłacić, ponieważ nie ma szans na zwolnienie z niego. Należy sprawdzić ile wynosi zysk, ponieważ dla poszczególnych grup kwot, są różne procenty naliczonej opłaty. Kwoty wahają się od 19% do 23% od wartości zysku przy sprzedaży nieruchomości.
Podatek od nieruchomości jest płacony tak jak w Polsce, przez właściciela co rok. Wymaganą kwestią przy sprzedaży nieruchomości jest uregulowanie zobowiązań wobec skarbu państwa. Trzeba pamiętać, aby osobą regulującą ten podatek była ta sama osoba, która widnieje jako właściciel nieruchomości od początku roku. Co gdy sprzedasz nieruchomość w połowie roku? Najczęściej strony postanawiają opłacenie podatku zgodnie z okresem, za który ponosi odpowiedzialność jako właściciel. Czasem zdarza się dobry gest osoby sprzedającej, która z góry opłaca cały rok podatkowy.