Sprzedaż domu lub mieszkania w Hiszpanii nie należy do łatwych. Największym zainteresowaniem cieszą się domy na sprzedaż Hiszpania nad morzem. Głównym problemem, z jakim muszą zmierzyć się sprzedający, jest niewystarczające znajomość przepisów prawnych, a często również bariera językowa. Warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość skorzystania z pomocy doświadczonych pośredników, którzy pomogą sprawnie i bezproblemowo sprzedać nieruchomość w Hiszpanii.

Sprzedaż domu w Hiszpanii – nieuniknione wydatki

Decydując się na sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii warto szczegółowo przeanalizować wszystkie wydatki, których nijak nie można uniknąć. Niektóre kwoty bez problemy można oszacować, gdyż są one niezmienne, nie mniej jednak znaczna część wydatków zależy od dodatkowych czynników, m.in. lokalizacji oraz wielkości i standardu danej nieruchomości.

Decydując się na sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii warto szczegółowo przeanalizować wszystkie wydatki, których nijak nie można uniknąć

Do najważniejszych wydatków należą:

  • wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę;
  • przygotowanie aktualnego świadectwa energetycznego;
  • pozyskanie zaświadczenia o użytkowaniu;
  • pobranie wypisu z ewidencji;
  • opłaty bankowe związane z transakcjami dotyczącymi domów na sprzedaż Hiszpania nad morzem;
  • podatek dochodowy od osób fizycznych lub zysk kapitałowy (zależnie od uzyskanego zysku);
  • zysk kapitału komunalnego;
  • podatek od nieruchomości (IBI).

Sprzedaż domu w Hiszpanii krok po kroku

Domy na sprzedaż Hiszpania nad morzem cieszą się sporym zainteresowaniem wśród osób zainteresowanych kupnem nieruchomości w tym kraju. Głównym argumentem jest sąsiedztwo ciepłego morza i czystej plaży.

Pozornie wydawać się może, że jest to przedsięwzięcie proste, a sama finalizacja nie będzie trwać długo. Rzeczywistość dowodzi jednak, że samo zainteresowanie domami na sprzedaż Hiszpania nad morzem to za mało, by dokonać transakcji. Pierwszym krokiem jest pozyskanie niezbędnych dokumentów, wymienionych wcześniej. Można to zrobić we własnym zakresie lub zlecić pośrednikowi, nie mniej jednak w drugim przypadku trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami, czyli prowizją z tytułu pośrednictwa. Rozwiązanie to okazuje się jednak bardzo pomocne w przypadku osób, które słabo posługują się językiem hiszpańskim lub nie znają go w ogóle.

Po spełnieniu wszystkich wymogów prawnych, można zająć się faktyczną sprzedażą. Wiele osób stara się znaleźć nabywcę samodzielnie, np. umieszczając ogłoszenia na portalach internetowych. Alternatywą są agencje nieruchomości, zatrudniające kompetentnych i doświadczonych pośredników. W tej sytuacji konieczne jest podpisanie umowy dotyczącej domu na sprzedaż Hiszpania nad morzem, z jednoczesnym uwzględnieniem ostatecznej ceny nieruchomości, obejmujące również prowizję oraz podatek. Warto także zadbać o to, aby w umowie znalazł się zapis upoważniający agentów do prezentowania nieruchomości potencjalnym klientom bez obecności prawnych właścicieli oraz dorobienia kluczy.

Przed wystawieniem budynku na sprzedaż należy także zweryfikować jego stan techniczny, niwelując ewentualne usterki.