Hiszpania nieruchomości ciszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Zauważają oni, że może być to bardzo dobra inwestycja. Warto jednak wiedzieć, z czym zakup nieruchomości w tym kraju się wiąże. Jak zatem kupić dom w Hiszpanii?

Hiszpania nieruchomości – od czego zacząć?

Domu w Hiszpanii najczęściej w pierwszej kolejności szuka się przez internet. Kiedy znajdzie się już ten idealny, ważne jest, aby nie kupować go w ciemno. Przed dokonaniem transakcji zawsze powinno się polecieć na miejsce i zobaczyć nieruchomość osobiście. Dzięki temu można dokładnie sprawdzić stan domu, a tym samym mieć pewność, że podejmuje się dobrą decyzję. Dodatkowo można na miejscu skorzystać z pomocy agenta nieruchomości, który doskonale zna lokalny rynek. Taka osoba pomoże także w dopełnieniu wszystkich formalności.

Hiszpania nieruchomości ciszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków
swimming pool and decking in garden of luxury home

Kupno nieruchomości w Hiszpanii

Zakup domu w tym kraju zwykle zaczyna się od podpisania umowy przedwstępnej oraz wpłaty zadatku, który stanowi formę zabezpieczenia dla obu stron. Dla kupującego jest to gwarancja tego, że właściciel nieruchomości jej nie sprzeda. Jeśli jednak tak się stanie, to będzie musiał zwrócić dwukrotność zadatku.

Skompletowanie wymaganych dokumentów

Zakup nieruchomości w Hiszpanii wiąże się także z koniecznością skompletowania niezbędnych dokumentów. Wśród nich wymienić można dowód osobisty lub paszport oraz numer NIE, czyli numer identyfikacyjny obcokrajowca. Jest to numer, który w Hiszpanii nadaje się osobom zainteresowanym kupnem nieruchomości w tym kraju. Można go otrzymać na posterunku policji. Dodatkowo należy otworzyć rachunek bankowy w hiszpańskim banku.

Domu w Hiszpanii najczęściej w pierwszej kolejności szuka się przez internet
swimming pool and decking in garden of luxury home

Finalizacja zakupu nieruchomości

Po załatwieniu wszystkich formalności przejść można do finalizacji zakupu domu. W tym celu konieczne jest podpisanie aktu notarialnego. Pamiętać trzeba, że będzie on sporządzony w języku hiszpańskim. Warto zatem na spotkanie u notariusza udać się z osobą znającą ten język. Dzięki temu można mieć pewność co do tego, co rzeczywiście w dokumencie jest zapisane.

Nieruchomość w Hiszpanii – dlaczego warto?

Jak wspomniano, zakup domu a Hiszpanii cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Często taka nieruchomość jest kupowana choćby w celu wakacyjnych wyjazdów. Innym powodem są również często cele biznesowe. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców prowadzących swoje interesy w tym kraju. Warto na koniec podkreślić, że ceny nieruchomości w Hiszpanii nie są wcale tak wysokie, jak mogliby to się wydawać. Warto zatem zainteresować się taką możliwością i sprawdzić aktualne oferty na rynku.