Domy w Hiszpanii do kupienia zaskakują swoim pięknym otoczeniem i lokalizacją. Jednak, gdy myślimy o drugim domu lub relokacji, często mamy problem z podjęciem decyzji, gdzie dokładnie mieszkać, w domu czy na wsi?

Nie ma wątpliwości, co do tego, że każda opcja ma swoje plusy i minusy i to od nas zależy, na czym chcemy się skupić. Niektórzy wolą życie na wsi ze względu na spokojną i czystą atmosferę, inni wolą życie w mieście ze względu na bliskość do pracy i życie pełne atrakcji. Hiszpańskie miasta mają niewątpliwie wiele do zaoferowania, lecz to samo można powiedzieć o pozamiejskich obszarach.

Hiszpańska wieś charakteryzująca się dużym spokojem, świeżym powietrzem, malowniczą przyrodą, poczuciem wspólnoty oraz bardzo często niesamowitymi tradycjami! Niewielka populacja wiejska lub odizolowanie od społeczeństwa w porównaniu z miastem może utrudniać codzienne czynności, zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do życia poza miastem. Na pewno dużym plusem jest spokojne życie. Jeśli nie przeszkadzają nam dojazdy d pracy lub pracujemy zdalnie – życie na wsi może okazać się również o wiele tańsze niż w mieście. Silne więzi społeczne w społeczeństwie wiejskim i wyjątkowe relacje międzyludzkie są na pewno nieodłącznym elementem sielankowego życia. Z kolei problem z dostępem do niektórych usług może dość mocno uprzykrzać życie. Ponadto ludzie na wsiach mają często bardzo konserwatywne podejście do życia lub mogą inaczej odbierać rzeczywistość, co bywa pomocne, jeśli marzy nam się odcięcie od współczesnych problemów. Mieszkańcy wsi mają dostęp do najlepszej żywności, spędzają dużo czasu na zewnątrz i dlatego ich zdrowie jest lepsze w porównaniu z mieszkańcami miasta.

Hiszpańskie miasta zawsze tętnią życiem, niezależnie od rozmiaru. Duże skupiska ludzi, imprezy, sklepy, restauracje, kina, koncerty, sztuka- w mieście znajdziemy wszystko, czego potrzeba do komfortowego życia. Niestety wiąże się to z przeludnieniem lub zbyt gęstą budową budynków. Nowoczesne, czy bardziej tradycyjne domy w Hiszpanii są rzadkością, więc najbardziej prawdopodobne jest posiadanie mieszkania i współdzielenie swojego życia z innymi ludźmi, czy się tego chce czy nie. Nie ma tutaj mowy o odosobnieniu, jak ma to miejsce na wsi. To przekłada się na nieco słabsze poczucie wspólnoty, jednak Hiszpanie bardzo lubią swoich sąsiadów, więc na zupełny brak konaków nie ma co liczyć. Więcej ludzi znaczy więcej miejsc pracy i lepsza oferta usług dostępnych dla każdego. Wysoki standard życia oraz wyższe pensje przyciągają młodych Hiszpanów, którzy opuszczają małe wioski, niekiedy tworząc tak zwane zjawisko wioski-duchów.

Nie jest łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie chcemy mieszkać. Jednak warto pamiętać, że styl życia, czy w hiszpańskim mieście, czy na wsi, znacznie różni się od ich polskich odpowiedników. Jeśli, więc nie chcielibyśmy mieszkać na polskiej wsi, może nie warto od razu odrzucać domów w hiszpańskiej wsi.