W większości przypadków cena zakupu obejmuje opłatę agencyjną (zwykle 5%), ale zapytaj przed podpisaniem umowy. Powszechną praktyką w Hiszpanii jest informowanie hiszpańskich sprzedawców agenta nieruchomości, jakiej kwoty netto chcą od sprzedaży. To do agenta należy naliczenie jak największej opłaty, aby zwiększyć swoją prowizję. Zagraniczni sprzedawcy najprawdopodobniej wybiorą tradycyjny sposób i wynegocjują opłatę jako procent sprzedaży. Należy o tym pamiętać podczas negocjowania ceny zakupu. Z reguły będziesz musiał zapłacić 10% ceny zakupu jako podatek transferowy, który trafia do hiszpańskiego skarbu państwa. Nie zapomnij o budżecie w opłatach notarialnych i opłacie rejestracyjnej za ziemię / nieruchomość, która różni się w zależności od ceny zakupu nieruchomości. Weź również pod uwagę opłatę adwokacką, która może wynosić 1 procent ceny zakupu + VAT w wysokości 21 procent. Jeśli zamierzasz kupować bezpośrednio od dewelopera w Hiszpanii, co nie jest rzadkim przypadkiem w kraju, w którym duża część rynku budowlanego jest specjalnie skoncentrowana na zagranicznych nabywcach, upewnij się, że masz do czynienia z renomowaną firmą. Apartamenty na sprzedaż Hiszpania WorldResidence cieszą się dużym zainteresowaniem. Jeśli myślisz o zakupie domu w Hiszpanii jako obcokrajowiec, będziesz musiał uporządkować biurokrację, zanim będziesz mógł kupić jakąkolwiek nieruchomość. Hiszpański rynek nieruchomości ma wiele dziwactw i opłaca się przeprowadzić badania przed zakupem domu w Hiszpanii.

W większości przypadków cena zakupu obejmuje opłatę agencyjną (zwykle 5%), ale zapytaj przed podpisaniem umowy

Pamiętaj, że rynek nieruchomości w Hiszpanii jest obfity, więc nie ma realnej potrzeby podpisywania umowy rezerwacyjnej od razu pod presją agenta, że inwestycja zostanie sprzedana następnego dnia, a Ty zostaniesz w tyle. Kiedy jesteś pewien, że chcesz kontynuować, spróbuj wynegocjować lepszą umowę z programistą. Zawsze jest coś, co możesz wynegocjować, aby poprawić umowę dla siebie: albo prosta zniżka, albo oprawy, albo warunki finansowe, albo / i wszelkie warunki dotyczące okresu zaczepienia. Możliwe jest nawet wynegocjowanie 5-procentowej rezerwacji ceny po swojej stronie, dopóki okres zaczepienia się nie skończy. Po uzgodnieniu warunków przez Ciebie i dewelopera będziesz zobowiązany do podpisania Umowy Rezerwacji (Documento de Reserva) i złożenia depozytu, zwykle określonego przez dewelopera. Sprawdź, czy Twoja umowa rezerwacji zawiera klauzulę stwierdzającą, że depozyt podlega zwrotowi w przypadku, gdy zdecydujesz się na odstąpienie od umowy. Taka klauzula jest rzadkością w tego typu umowach, więc możesz próbować nalegać na nią, aby się chronić. Większość wiarygodnych programistów zgodzi się na klauzulę.

Podsumowanie

Pamiętaj, że rynek nieruchomości w Hiszpanii jest obfity, więc nie ma realnej potrzeby podpisywania umowy rezerwacyjnej od razu pod presją agenta, że inwestycja zostanie sprzedana następnego dnia, a Ty zostaniesz w tyle

Upewnij się, że Twój prawnik sprawdza, czy grunt, na którym znajduje się budynek, jest zarejestrowany pod nazwą dewelopera, czy grunt jest odpowiednio sklasyfikowany i czy osiedle zostało wydane przez lokalny ratusz pozwolenie na budowę i uzyskano pozwolenie na budowę. Wykonaj własną należytą staranność również w odniesieniu do otoczenia, infrastruktury, obiektów itp.

Upewnij się, że masz jak najbardziej szczegółowe plany i specyfikacje, w tym obszar zabudowany (superficie construida), obszar użytkowy (superficie útil), całkowitą powierzchnię, w tym obszary wspólne (superficie total) i plany techniczne, które pokazują funkcjonalne instalacje. I wreszcie, upewnij się, że twój deweloper ma odpowiednie ubezpieczenie lub gwarancję bankową (aval bancario), która jest wymagana przez prawo dla deweloperów otrzymujących płatności etapowe za nieruchomości poza planem. Ta gwarancja ma na celu ochronę twoich funduszy, jeśli coś pójdzie nie tak z budową. Deweloper powinien być w stanie przedstawić Ci zaświadczenie z banku lub firmy ubezpieczeniowej, aby udowodnić, że zostało wykupione odpowiednie ubezpieczenie.