Hiszpania pozostaje ulubionym miejscem dla kupujących i najemców z zagranicy. Niektórzy z nich marzą aby przenieść się na wieś, inni nad morze, a jeszcze inni do… jaskiń!

Hiszpania apartamenty na sprzedaż oferują wiele różnych rodzajów nieruchomości, ale jest jeden rodzaj, który jest naprawdę wyjątkowy. Mowa o hiszpańskich jaskiniach-domach. Nietypowe budowle, które umożliwią życia i w jaskini i w domu, są częścią hiszpańskiego krajobrazu od wieków. Jeśli nigdy nie myślałeś o oglądaniu hiszpańskich domów-jaskiń, to po przeczytaniu tego artykułu możesz je rozważyć. Mają one szereg zalet, które znacznie przewyższają bardziej nowoczesne budownictwo. Przyjrzyjmy się więc niektórym z tych korzyści.

Hiszpania pozostaje ulubionym miejscem dla kupujących i najemców z zagranicy

Hiszpańskie domy jaskiniowe są tańsze w zakupie niż ich współczesne odpowiedniki, ponieważ można kupić mieszkanie w jaskini z 3 sypialniami, które może być nawet 30-40% mniej niż za jego współczesny odpowiednik. Kolejną cechą jest jego unikalność- czyli fakt, że takie mieszkanie zostało wykute w ścianie. Takie rozwiązanie gwarantuje unikalność pod każdym względem. Jednak wygląd to nie wszystko i domy w jaskiniach są także bardzo praktyczne. Ponieważ są one wbudowane w skałę i utrzymują temperaturę w zakresie 16-19 stopni. Jest to świetna opcja na lato, kiedy temperatura jest bardzo wysoka, ponieważ nie potrzebujesz klimatyzacji, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze. Odnowione domy jaskiniowe mogą być również wyposażone w ściany z izolacją szczelinową, dodatkową izolację dachu, a nawet z podwójnymi szybami w oknach, co jeszcze większe oszczędności i komfort. Kolejną korzyścią jest to, że są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu, więc jeśli nie lubisz majsterkowania, mieszkania w jaskiniach są idealne.

Można by pomyśleć, że życie w hiszpańskich jaskiniach-domach jest jak cofnięcie się w epokę kamienia łupanego. W rzeczywistości często są one wyposażone we wszystkie nowoczesne udogodnienia, takie jak prąd, woda, kanalizacja, kominki opalane drewnem, a nawet telefon, łącze szerokopasmowe i telewizja satelitarna. Więc chociaż mają urok starych domów, pozwalają właścicielowi na komfortowe użytkowanie.

Podsumowując, domy w jaskiniach to świetna opcja dla osób, które cenią sobie jakość w rozsądnych cenach lub nie przeszkadza im oryginalne lokum. Poniżej przedstawione zostały główne wady i zalety takich apartamentów.

Zalety:

  • Kamienne domy jaskiniowe łatwiej się nagrzewają zimą i chłodniej latem
  • Stosunkowo niskie koszty eksploatacji
  • Jakość wykonania i ponadczasowy styl.

Wady:

  • Zwykle znajduje się z dala od ośrodków miejskich i plaży
  • Można czuć się odizolowanym
  • Brak naturalnego światła
  • Problemy z przetrzymaniem samochodu.